Follow us on:
Lirim Greiçevci Ambassador of the Republic of Kosovo to the United Kingdom
Ambassador of the Republic of Kosovo to Ireland (non-resident)

Lirim Greiçevci was appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kosovo to the United Kingdom on 18 October 2012. He presented his credentials to Her Majesty Queen Elizabeth II on 13 May 2013.

Lirim also covers Ireland as a non-resident ambassador. He presented his credentials to His Excellency Mr. Michael D. Higgins, President of Ireland, on 21 May 2013.

Prior to taking up his ambassadorial post, Lirim served as a political adviser and deputy chief of staff to the Prime Minister of Kosovo from January 2008 to December 2012.

From March 2010, he was also a member of the Kosovo delegation at the EU-facilitated Dialogue on practical issues with the Government of Serbia.

In the lead-up to and following the declaration of independence of Kosovo in 2008, Lirim served as the Government of Kosovo’s Transition Coordinator for the transfer of powers from the international administration to the newly established Government of independent Kosovo.

Prior to that, from 2003 until 2008, Lirim served as a special adviser to the Leader of the Democratic Party of Kosovo (PDK).

From 2007 to 2008, Lirim taught a comparative politics course at the University of Business and Technology in Prishtina.

In addition, he also served with the United Nations Mission in Kosovo (UNMIK) and the Koha Ditore Times, a Prishtina-based daily newspaper in English.

Lirim holds a bachelor’s degree in political science and public administration and a second bachelor’s degree in English language and literature from the University of Prishtina. He also holds a master’s degree in comparative politics (nationalism and ethnicity) from the London School of Economics and Political Science (LSE) as a Chevening scholar.

Lirim was born on 26 March 1976 in Prishtina. He is married and has two children.